توکوفوبیا ترس پاتولوژیک از زایمان: یک مطالعه مرور سیستماتیک

پیام:
چکیده:
زمینه و هدف

توکوفوبیا به عنوان یک اختلال روان پزشکی برای اولین بار در سال 2000 معرفی شد. هدف از مطالعه حاضر پاسخ به چهار سوال است: توکوفوبیا چیست و چگونه به وجود می آید؟ شیوع توکوفوبیا در دنیا چقدر است؟ علا یم توکوفوبیا چیست؟ و راهکارهای کنترل و درمان توکوفوبیا چیست؟

روش بررسی

این مرور سیستماتیک در سال 1398 با جستجوی مقالات انگلیسی و فارسی منتشر شده از ژانویه سال 2000 تا ژانویه سال 2018 در پایگاه های اطلاعاتی بین المللی PubMed، Scopus، Web of Science، Google Scholar، Science Direct و پایگاه های اطلاعاتی داخلی Magiran و SID به همراه جستجوی دستی در منابع انجام یافت.

یافته ها

پس از بررسی 151 مقاله در نهایت 16 مقاله وارد مطالعه شدند. نتایج نشان می دهد که توکوفوبیا، ترس شدید و پاتولوژیک از زایمان بوده و در طبقه بندی اختلالات روان پزشکی براساس راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، نسخه چهارم (DSM-IV) به عنوان یک فوبیای اختصاصی تقسیم بندی می شود. اتیولوژی توکوفوبیا چند عاملی بوده و شیوع آن در زنان باردار در 18 کشور جهان حدود 14% تخمین زده است. علایم این اختلال می تواند با بی خوابی، گریه، بی قراری، افسردگی و یا اضطراب و همچنین نگرانی شدید از زایمان ظاهر شود. راهبردهای روان شناسی، درمان های شناختی- رفتاری و دارویی برای کاهش ترس زنان از زایمان در مطالعات مختلف به کار برده شده است.

نتیجه گیری

نتایج می تواند به عنوان یک راهنما برای شناسایی و غربالگری زنان در معرض خطر و همچنین اجرای مداخلات پرستاری و روان درمانی در مرحله پری ناتال و زایمان به اعضای تیم بهداشتی- درمانی کمک کند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
84 -104
لینک کوتاه:
magiran.com/p2135743 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.