شاخص شناسی جریان اعتدال در سه ساحت: فکری، روشی و ارتباطی

نویسنده:
چکیده:

شناخت جریانات سیاسی برای تحلیل های دقیق تر و انتخاب های بهتر ضروری است؛ به ویژه اگر جریان مورد نظر در مقاطع مختلف، حاکم بر امور اجرایی کشور نیز باشد. «اعتدال» یکی از جریانات سیاسی ایران است که به رغم تاثیر سیاسی قابل توجه، کمتر شناخته شده کافی بحث علمی و مستند است و در مورد چهارچوب فکری، روشی و ارتباطی آن به اندازه سالار با ابهام صورت نگرفته است و همین امر باعث شده سیاست ورزان این جریان نخبه استراتژیک برای رسیدن به اهداف خود دست به اجماع سازی نخبگانی بزنند و حتی گام هایی را برای تغییر قانون اساسی بردارند. شناخت این جریان ضروری است؛ چراکه در عین عدم اعتقاد جامع به مبانی سیاسی اسلام یافته، خود را تابع شریعت و و واگذار کردن سیاست به عقل و عرف جوامع سکولار توسعه رهرو ولی فقیه و مراجع عظام تقلید جا می زنند و از این رهگذر علاوه بر خطر بدعت گذاری دینی، منافع ملی را با وابستگی فکری و سیاسی خود به مخاطره می اندازند. البته شاخصه های فکری این جریان محدود به موارد پیش گفته نیست و «عمل گرایی»، نسبی گرایی سیاسی» و «تساهل و تسامح اجتماعی» را از دیگر شاخصه های این جریان « می توان نامید که در این مقاله هر کدام از عناوین فوق در جایگاه خود مورد بررسی قرار گرفته است.

زبان:
فارسی
صفحات:
51 -88
لینک کوتاه:
magiran.com/p2137564 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.