بررسی ابعاد نوین امنیت در گفتمان مقام معظم رهبری

پیام:
چکیده:

در سده بیست و یکم امنیت مهمترین خواسته شهروندان از دولتها و مدیران است. اما ابعاد و چهره امنیت تغییر اساسی کرده است. از یک سو ابعادی همانند امنیت محیط زیستی، امینت سایبری، امنیت روانی و بیوتروریسم به ابعاد گذشته امنیت اضافه شده است. از سوی دیگر چهره نوین امنیت از سخت افزاری به نرم افزاری، از ترس به پذیرش درونی و اعتماد زایی، از دولت گرایی به شهروندی و از جغرافیای کشورها به منطقه گرایی و جهان گرایی دچار دگردیسی شده است. در این راستا بیانات مقام معظم رهبری در چارچوب امنیت معنا می شود. به همین دلیل مفاهیم و موضوعاتی از قبیل امنیت نرم افزاری، امنیت هوشمند، جنگ نرم و قدرت نرم، بازیگری در جغرافیایی سایر کشورها، استعمارفرانو و... بیان شده اند. در واقع نگرش مقام معظم رهبری در عصر جهانی سازی به امنیت در راستای درونی کردن امنیت، احساس امنیت، پذیرش مسیولیت از سوی مردم، امنیت روانی، امنیت منطقه ای، امنیت فراگیر و هوشمندسازی صورت بندی شده اند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
113 -135
لینک کوتاه:
magiran.com/p2138527 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.