تاثیر معماری بر وقوع جرایم و انحرافات اجتماعی

نویسنده:
پیام:
چکیده:

مسکن به عنوان جایگاه اصلی خانواده، برای بقای انسان و جامعه از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. امروزه معماران به این موضوع پی برده‌اند که فضای فیزیکی دقیقا همانند حقوق می‌تواند موجب تقویت هنجارها شود. قدرت معماری در بیان هنجار‌ها نباید دست‌کم گرفته شود. مهندسان معماری می‌توانند فضاهایی ایجاد کنند که مردم را به هم نزدیک یا از هم دور کنند. همچنین می‌توانند احساس امنیت و راحتی را تقویت کرده، یا اینکه بر شلوغی و روان‌پریشی افراد اجتماع بیافزایند.  نوع و شکل مسکن، عوامل و شیوه‌های طراحی نیز در رفتار افراد تاثیرگذار است.  نوع محیط زندگی از جمله آپارتمان نشینی یا سکونت در مسکن اجتماعی آثار اجتماعی و فرهنگی متفاوتی را به همراه دارد. همچنین دو عامل حاشیه نشینی و متراژ محل سکونت بر بسیاری از رفتارهای ساکنان آن تاثیر گذار است. تحقیقات روان‌شناختی، اثر طرح و نقشه بر رفتار و دیدگاه‌ها را نشان می‌دهد. زمانی که افراد، فضای بیشتری احساس کنند، کمتر پرخاشگری می‌کنند. امروزه ثابت شده است که استفاده بهینه از عواملی مانند طبیعت، فضای‌سبز و رنگ مناسب، رفتار پرخاشگرانه را می‌کاهد. رنگ یکی دیگر از جنبه‌های مهم زندگی شهر است. روانشناسان پی‌برده‌اند که رنگ‌های مختلف بر رفتار و هیجانات تاثیر متفاوت می‌گذارد. رنگ‌ها در افراد، احساسات مختلفی را ایجاد می‌کنند. و معماران می‌توانند از این ویژگی برای طراحی محیطهای مسکونی استفاده نمایند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
13 -30
لینک کوتاه:
magiran.com/p2138554 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.