توجیهات حقوقی-پزشکی مخالف با جرمزدایی از مصرف مصرف مواد مخدر آرام

پیام:
چکیده:

مواد مخدر آرام مفهوم نسبتا جدیدی است که لااقل در ادبیات حقوقی و اجتماعی کشور ما دارای سابقه نیست. این اصطلاح به عنوان گونه‌‌ای از مواد مخدر با ویژگی‌‌های خاص بوده و به آن دسته از موادی گفته می‌شود که مصرف آن احتمالا‌ منجر به عارضه اعتیاد نخواهد شد،‌ دارای آثار سوء کمتری بر سلامت بدن است و می‌‌توان امکان استفاده درمانی از ان را انتظار داشت. این ویژگی‌ها سبب شده که برخی متمایل به جرم‌انگاری مصرف این نوع از مواد مخدر شوند. با این حال مخالفان این امر معتقدند، جرم‌انگاری به نحو مزبور اولا مخالف با اخلاق‌گرایی قانونی بوده و ثانیا منافی تعهدات بین‌المللی دولت‌ها است. همچنین آزاد سازی مصرف این مواد مانند حشیش، موجب کاهش قیمت و نهایتا افزایش مصرف آن خواهد شد. بعلاوه اینکه به دلالت تعداد زیادی از تحقیقات بعمل آمده، جرمزدایی از مصرف مواد مخدر آرام، افزایش ارتکاب جرایم غالبا مالی را به همراه دارد.  تجربه کشورهایی که پیش از این مبادرت به قانونمند کردن مصرف این مواد نموده‌اند نیز تجربه‌ای ناموفق بوده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
39 -54
لینک کوتاه:
magiran.com/p2138562 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.