پیامدهای اقتصادی زمان‎بندی استراتژیک اعلام سود پیش‎بینی شده مدیریت

پیام:
چکیده:

بازار سرمایه، نقش بسزایی در شکوفایی اقتصادی هر کشور دارد؛ از این رو شناخت عوامل موثر بر بازار سرمایه، اهمیت بسیار زیادی دارد. برنامه شرکت‎ها برای حداکثر کردن واکنش مثبت بازار اوراق بهادار به عملکرد خوب شرکت‎ها و حداقل کردن واکنش نامناسب به عملکرد منفی، در سال‎های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. یکی از استراتژی‎ها برای منحرف کردن توجه بازار از عملکرد ضعیف شرکت‎ها، ارایه گزارش‎های عملکرد، پس از ساعات کار بازار یا در روزهای تعطیلی بازار می‎باشد. فرضیه این است که مدیران فرصت‎طلب به این دلیل، اخبار منفی را در ایام تعطیل منتشر می‎کنند تا در این زمان‎ها، کمتر مورد توجه رسانه‎ها قرار گیرند و تاثیر اخبار بد را از بازار پنهان کنند. در این مقاله، به آزمون مشاهداتی می‎پردازیم که زمان اعلان سودهایشان را از بین روزهای کاری هفته به ایام تعطیل، تغییر داده‎اند. نتایج آزمون فرضیه‎ها، نشان می‎دهد که مدیران شرکت‎های پذیرفته در بورس اوراق بهادار تهران به طور راهبردی اقدام به زمان‎بندی اعلان سودهایشان نمی‎کنند ولی یافته‎های پژوهش، حاکی از وجود رابطه‎ای مثبت و معنادار بین اخبار منفی از پیش‎بینی سود و زمان اعلام آن در ایام تعطیل، همچنین یک رابطه مثبت و معنادار بین اخبار مثبت از پیش‎بینی سود و زمان اعلام آن در ایام کاری بورس بوده است. از این رو، سود انباشته غیرعادی، پیامد اقتصادی دارد؛ بنابراین می‎تواند به عنوان یک معیار، بر تصمیم‎گیری سرمایه‎گذاران تاثیر بگذارد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
39 -50
لینک کوتاه:
magiran.com/p2138568 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.