بررسی وضعیت زنان باردار مبتلا به کووید 19 ونوزادان متولد شده از آن ها (یک مطالعه مرور سیستماتیک)

پیام:
چکیده:
مقدمه

در دوران شیوع بیماری های عفونی، زنان باردار و جنین آن ها جمعیت پرخطر را نشان می دهند.

هدف

پنومونی کووید 19 یک بیماری بسیار عفونی مسری است. مطالعات قبلی نشان می دهد که برخی ویروس ها می توانند منجر به مرگ و میر مادران، انتقال ویروس به جنین و عفونت های پری ناتال شوند. مطالعه کنونی با هدف بررسی وضعیت زنان باردار مبتلا به کووید 19 و نوزادان متولد شده از آن ها انجام شد.

روش کار

مطالعه ی حاضر از نوع مطالعه مروری-سیستماتیک می باشد که برپایه اطلاعات جمع آوری شده از جست و جوی منظم منابع اینترنتی در پایگاه های انگلیسی زبان  Pub Med , Science Direct, Google scholar با استفاده ازکلید واژگان انگلیسی Pregnant Woman, Newborn, Utero, ,Pregnancy, Neonatal, COVID-19 بین ماه های ژانویه تا مارس 2020 میلادی انجام گردیده است. جستجوی کلی برای منابع مرتبط زنان باردار و کووید 19 ،317 مقاله بود. سپس  با اعمال فیلتر زمان این تعداد به 187 مقاله تقلیل پیدا کرد. در مرحله پایانی نیز با حذف مقالات تکراری و بررسی ارتباط مقالات با موضوع مورد مطالعه 20مقاله به عنوان منابع مربوطه و نهایی انتخاب شدند.

یافته ها

در همه گیری کووید 19 زنان باردار به دلیل تغییر سیستم بدنی برای ابتلا مستعدتر هستند. زایمان زودرس به عنوان شایع ترین عوارض بارداری در این موارد شناخته شده است. آزمایش RT-PCR  مایع آمنیوتیک، شیر مادر، جفت، خون بند ناف و ترشحات واژن زنان باردار مبتلا به کووید 19 منفی بود؛ حتی در مواردی که آزمایشRT-PCR  نوزاد مثبت بوده است. بنابراین احتمالا انتقال عمودی داخل رحمی  اتفاق نیافتاده است. اگرچه تنها تعداد محدودی از نوزادان با مادران بیمار، مبتلا به کووید 19 شدند با این حال، بروز التهاب مادر به عنوان یک نتیجه از عفونت ویروسی در دوران بارداری می تواند چندین جنبه از رشد مغز جنین را تحت تاثیر قرار دهد.

نتیجه گیری

طبق مطالعات انتقال عمودی داخل رحمی احتمالا رخ نداده است. پیامدهای آن دسته از زنان باردار که در اواخر بارداری آلوده شده اند مناسب به نظر می رسد و این نتایج با آگاهی از وضعیت مادر و جنین و مدیریت فعال حاصل می شود لذا توصیه می شود سازمان بهداشت جهانی ، توجه ویژه ای بر اجرای پروتکل های مراقبتی و حمایتی زنان باردار نماید.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
4 -14
لینک کوتاه:
magiran.com/p2138788 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.