آسیب شناسی باغ های ایرانی جهت ارائه راهبردهای توسعه ای با تاکید بر مدل سوات SWOT (مطالعه موردی: باغ بیگلربیگی کرمان)

پیام:
چکیده:

امروزه توسعه گردشگری و ورود گردشگران، تاثیرات اقتصادی، اجتماعی- فرهنگی و زیست‌محیطی فراوانی بر مناطق پذیرنده گردشگر به وجود می‌آورد. آثار اجتماعی- فرهنگی گردشگری از جمله مهم‌ترین ملاحظات توسعه گردشگری در هر منطقه به شمار می‌روند و از صنایعی است که توسعه ای پایدار بدون آلودگی ایجاد می‌کند. یکی از جاذبه‌های گردشگری باغ‌ها می‌باشند. بنابراین هدف این پژوهش شناسایی ابعاد توسعه باغ‌های ایرانی می‌باشد که باغ بیگلربیگی به عنوان مورد مطالعه انتخاب شده است. این پژوهش، با بررسی عناصر و مطالعه اسناد، به دنبال آن است تا با شناخت نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای باغ بیگلربیگی کرمان و ارایه راهبردها و راهکارهایی مشخص، در جهت توسعه ‌این مکان تاریخی و  باستانی در ابعاد (اقتصادی، فرهنگی- اجتماعی، زیست‌محیطی) گام بردارد. از همین رو، با استفاده از روش توصیفی- تحلیلی و از طریق مصاحبه با خبرگان و ادبیات پژوهش، نقاط ضعف، قوت، تهدید و فرصت‌ها شناسایی شد و با توزیع پرسشنامه‌ای میان گردشگران و کارکنان گردشگری میزان اهمیت این عوامل مشخص شد. در آخر نتایج نشان داد که توسعه منطقه تاریخی و گردشگری باغ بیگلربیگی (فتح‌آباد) کرمان در توسعه اقتصادی، اجتماعی- فرهنگی و زیست‌محیطی تاثیر بسزایی خواهد داشت. همچنین این مجموعه، قابلیت‌ها و توانمندی‌های زیادی به عنوان یک پدیده‌ی گردشگری تاریخی و باستانی که کمتر مورد توجه قرار دارد، را داراست که با سرمایه‌گذاری دولت و یا ارایه تسهیلات جهت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمینه‌ ایجاد تاسیسات و تجهیزات و جاذبه‌های مکمل در این مجموعه، می‌تواند گردشگران زیادی را به سوی خود جذب کند و گامی موثر در توسعه گردشگری کشور بردارد.

کلیدواژگان:

گردشگری فرهنگی، باغ های ایرانی، باغ فتح آباد (بیگلربیگی)، توسعه، مدل سوات

نوع مقاله:
مطالعه موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
39 -54
لینک کوتاه:
magiran.com/p2139606 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.