طراحی شبکه زنجیره تامین گندم و محصولات آن

پیام:
چکیده:

یکی از مهم ترین چالش های هر جامعه، مسیله تامین غذا است که بسیار حایز اهمیت می باشد. بی تردید غلات بیشترین سهم را در سبد غذایی جوامع بشری دارند. در الگوی غذایی روزانه، غلات به عنوان غذای پایه شناخته می شوند و در این میان گندم به لحاظ دارا بودن خواص ویژه خود که قابلیت تبدیل شدن به نان را دارد، از اهمیت بسزایی برخوردار است. همچنین نان به عنوان کالایی اساسی و ضروری دارای اهمیت ویژه ای در سبد مصرفی خانوارها بوده و غذای اصلی و پایه بسیاری از مردم در کشورهای جهان را تشکیل می دهد. بررسی و مدیریت صحیح مراحل مختلف آن، از تولید تا توزیع، می تواند به حل مشکلات بسیاری در این زمینه بیانجامد. در این پژوهش به منظور بهینه سازی زنجیره تامین به بررسی شبکه زنجیره تامین گندم و محصولات آن با ارایه یک مدل ریاضی پرداخته شده است. یک مدل ریاضی دو هدفه به منظور کمینه سازی هزینه های شبکه و کمینه سازی مصرف آب ارایه شده است. سپس مسیله دوهدفه با استفاده از روش برنامه ریزی آرمانی به یک مسیله تک هدفه تبدیل شده است. برای ارزیابی مدل پیشنهادی یک مثال عددی ارایه شده است و نتایج، تحلیل حساسیت و پیشنهاد هایی برای تحقیقات آتی گزارش شده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
47 -59
لینک کوتاه:
magiran.com/p2139684 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.