مروری بر منابع مکتوب تاریخ سیاسی و اجتماعی دوره اشکانی

نویسنده:
پیام:
چکیده:

دوران اشکانی یکی از دوره های مهم تاریخ ایران به شمار میرود و به جهت پرابهام بودن، بازسازی و مطالعه آن به ویژه از نظر سیاسی و اجتماعی، دارای پیچیدگی های بسیاری است. به همین دلیل، منابع موجود از اهمیت بسیار بالایی در جهت شناخت و رفع ابهامات این دوره برخوردارند. از مهمترین منابع دوره اشکانی، نوشته ها و گزارشات مورخان و نویسندگان باستان، و سکه های شاهان اشکانی است. به این موارد باید نقوش برجسته و سنگ نبشته های شاهان پارتی و ساسانی، و یافته های باستان شناسی از این دوران مانند سفال نوشته ها و همچنین پوست نوشته ها را اضافه کرد که هم از نظر پژوهش های زبانشناختی و هم اطلاعات تاریخی نهفته در آنها بسیار ارزشمند هستند. در سده های اخیر نیز پژوهشگران با مطالعه بر روی منابع ذکر شده و همچنین داده های به دست آمده از یافته های باستان شناسی این دوران، به نتایج و اطلاعات ارزشمندی دست یافته اند. در این مقاله منابع عمده تاریخ سیاسی و اجتماعی این دوره و پژوهش های شاخص سده های اخیر مورد بررسی قرار گرفته است. آنچه مشخص است اینکه در استفاده از برخی از آثار نویسندگان کهن به جهت ماهیت سیاسی آنها، بهتر است جانب احتیاط رعایت گردد. از سوی دیگر به دلیل ابهامات دوره اشکانی، استفاده از یک منبع به تنهایی پاسخگوی همه پرسشها نبوده و ضروری است منابع به صورت مشترک و مقایسه ای مورد استفاده قرار گیرند، و استفاده از منابع در کنار یکدیگر، باعث درک بهتری از ابعاد مختلف این دوران خواهد شد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
52 -72
لینک کوتاه:
magiran.com/p2139790 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.