معرفی مورد نادر از اقدام به خودکشی با مصرف خوراکی اسپری لیدوکائین

پیام:
چکیده:

توکسیتی سیستمیک با بی‌حس‌کننده‌های موضعی، عارضه پرخطری است که ممکن است در استفاده از داروهای بی حس کننده در راه‌های مختلف (خوراکی، وریدی، عضلانی یا زیرپوستی) اتفاق بیفتد. داروهای بی‌حس‌کننده موضعی، در 50 سال گذشته در موارد کلینیکال زیادی استفاده شده است. استفاده از آن فقط محدود به بیهوشی یا جراحی نبوده است و به طور فراوانی در پروسیجرهای طب اورژانس یا طب داخلی استفاده می‌شود. علی‌رغم استفاده فراوان از آن، خیلی از پزشکان با عوارض مرگ آور مسمومیت با لیدوکایین ودرمان آن برخورد نداشته اند. مورد معرفی در این مقاله، یک خانم 21 ساله‌ایست که با سابقه چند نوبت خودکشی که حدود 3 اسپری لیدوکایین را به صورت خوراکی مصرف کرده است و با مسمومیت عمدی با لیدوکایین بستری شده است. بیمار 2 نوبت احیا قلبی-ریوی موفق شده است و پس از انجام مشورت روانپزشکی پس از 10 روز از بیمارستان با حال عمومی خوب ترخیص گردید.

نوع مقاله:
گزارش موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
2247 -2252
لینک کوتاه:
magiran.com/p2139910 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.