شناسایی و اولویت بندی شاخص های مشارکت عمومی - خصوصی در صنعت آب و فاضلاب ایران با استفاده از الگوریتم های داده کاوی

پیام:
چکیده:

محدودیت منابع دولتی، لزوم استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی را به یک ضرورت تبدیل نموده است. در این راستا استفاده از انواع روش‌های تامین منابع مالی ازجمله مدل‌های مشارکتی، سالیانی است که در صنعت آب و فاضلاب در حال استفاده می‌باشد. هدف این پژوهش مرور ادبیات و اولویت‌بندی شاخص‌های مشارکت عمومی- خصوصی در صنعت آب و فاضلاب با استفاده از تکنیک‌های داده‌کاوی می‌باشد. به‌منظور تحقق این امر، پس از جمع‌آوری، آماده‌سازی و پیش‌پردازش داده، از تکنیک‌های شاخص وزن دهی شامل شاخص سود اطلاعاتی و شاخص جینی جهت استخراج فاکتورهای مشارکت عمومی و خصوصی استفاده شده است. ارزیابی شاخص‌ها، گزارش داد که 98 درصد شاخص‌ها در پیش‌بینی شکست و یا موفقیت پروژه‌ها تاثیر دارند. برای مقایسه دو روش انتخاب ویژگی از دقت دسته‌بندهای جنگل تصادفی و بیز ساده استفاده شد. نتایج پژوهش مشخص کرد که شکایات مربوط به خدمات، قالب قراردادی و تعرفه‌های متفاوت تاثیر بسیار زیادی در موفقیت و یا شکست پروژه‌های مشارکتی دارند. در بین 15 شاخص کلیدی موفقیت پروژه های مشارکتی این صنعت، 8 شاخص آن به طور مستقیم با مسایل مربوط به تامین مالی طرح ها در ارتباط میباشند و این امر بیانگر این است که همچنان دغدغه اصلی در این صنعت، تامین مالی طرح ها میباشد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
انگلیسی
صفحات:
375 -396
لینک کوتاه:
magiran.com/p2139924 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.