اولین توصیف آرتریت واکنشی ناشی از لپتوسپیروز در یک قلاده سگ

پیام:
چکیده:
پیشینه

لپتوسپیروز یک عفونت باکتریایی مشترک بین انسان و دام است که در سراسر جهان شایع می باشد و دارای طیف وسیعی از نشانه های بالینی است. عامل این بیماری معمولا کلیه ها و کبد را آلوده می کند اما می تواند به سایر دستگاه های بدن نیز آسیب وارد کند.

توصیف بیمار

یک قلاده سگ 18 ماهه نژاد باکسر به علت عدم تمایل به راه رفتن‏ و بیماری ارجاع داده شد. یافته ها/درمان و نتیجه درمان: نشانه های بالینی شامل مفصل های متورم و ملتهب بود و تمام ویژگی های لازم برای تشخیص پلی آرتریت با واسطه سیستم ایمنی (IMPA) را شامل می شد. پس از مدت کوتاهی، زردی غیر منتظره ای ایجاد و شواهد آزمایشگاهی نارسایی کلیوی و کبدی مشاهده شد. پس از مشاهده نشانه های بالینی مشخص همراه با آزمون میکروآگلوتیناسیون مثبت، لپتوسپیروز تشخیص داده شد. از آن جایی که آزمون مولکولی تشخیصی جهت لپتوسپیرا در مایع مفصلی، منفی بود و در ضمن استقرار لپتوسپیرا در مفاصل متعدد همراه با التهاب تا به حال در سگ های بیمار گزارش نشده است، وجود یک عارضه وابسته به سیستم ایمنی محتمل تر به نظر می رسید. پس از تجویز آمپی سلین به مدت 5 روز و به دنبال آن یک دوره دو هفته ای داکسی سایکلین، سگ به سرعت بهبود یافت. 

نتیجه گیری

در طب انسانی، این مورد به عنوان آرتریت واکنشی (ReA) در نظر گرفته می شود که به اشتباه در متون دامپزشکی امروزی در مواردی که عفونت های مزمن وجود داشته باشد، به کار گرفته می شود. در انسان ReA به عنوان آرتریت التهابی توصیف می شود که مستقیما در اثر عفونت اثبات شده از طریق کشت بافت مفاصل ایجاد نمی شود، بلکه در اثر عفونت در یک محل دیگر و به دلیل تداخل پیچیده عوامل ضد میکروبی میزبان ایجاد می شود. این گزارش موردی، موردی از لپتوسپیروز سگ که از الگوی IMPA پیروی می کند و با توصیف ReA در طب انسانی منطبق است را برای اولین بار توصیف می کند.

نوع مقاله:
گزارش موردی
زبان:
انگلیسی
صفحات:
146 -149
لینک کوتاه:
magiran.com/p2141767 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.