مروری بر جداسازی و شناسایی اکتینوباکتری های اندوفیت؛ بررسی ساختار شیمیایی و فعالیت های بیولوژیکی ترکیبات و کاربردهای پزشکی- دارویی آن ها

پیام:
چکیده:

در سال های اخیر به دلیل افزایش مقاومت های آنتی بیوتیکی، عفونت های بیمارستانی و مرگ ومیر ناشی از آن ها افزایش چشمگیری داشته و هزینه های هنگفتی را بر سیستم بهداشت جهانی تحمیل کرده است. کمبود داروی موثر علیه باکتری های مقاوم، توسعه آنتی بیوتیک های جدید را ضروری ساخته است. اکتینوباکتری ها یکی از اصلی ترین منابع ترکیبات زیست فعال طبیعی به ویژه آنتی بیوتیک ها می باشند. نزدیک به دو سوم آنتی بیوتیک های موجود در بازار منشاء اکتینوباکتریایی دارند. اکتینوباکتری های اندوفیت که به صورت همزیست درون گیاه زندگی می کنند با تولید طیف گسترده ای از متابولیت های ثانویه به رشد وبقاء میزبان خود کمک می کنند. از این رو، شناخت و نحوه جداسازی، کشت و شناسایی سویه های جدید و همچنین بررسی پتانسیل آن ها در تولید ترکیبات ضدمیکروبی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. عدم پژوهش منتشر شده در این زمینه در ایران، اهمیت این مطالعه مروری را دو چندان می کند. هدف از این مطالعه ارایه جدیدترین شیوه های جداسازی اکتینوباکتری های اندوفیت، شناسایی سویه های جدید و معرفی پایگاهای اطلاعاتی مربوطه می باشد. هم چنین جدیدترین سویه های جداشده، ساختار شیمیای 51 ترکیب جدید و متابولیت های ثانویه و کاربردهای پزشکی- دارویی آن ها نیز مورد بررسی قرار گرفته است. این مطالعه نشان داد که اکتینوباکتری های اندوفیت منبع غنی از ترکیبات ثانویه فعال بیولوژیکی با ساختمان شیمیایی متنوع می باشند که پتانسیل قابل توجهی در تولید محصولات و فراورده های بیوتکنولوژی ، دارویی و پزشکی دارند.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
195 -217
لینک کوتاه:
magiran.com/p2145435 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.