مراقبت های تغذیه ای در پیشگیری و درمان کرونا ویروس (Covid-19) : یک مرور ساده

پیام:
نوع مقاله:
مقاله مروری (دارای رتبه معتبر)
چکیده:
مقدمه و هدف

اخیرا یک گونه از خانواده بتاکروناویروس جدید در ووهان چین  به نام  (nCoV-2019) یافت شده است.. این ویروس می تواند باعث انواع بیماری های  تنفسی شدید مانند  سندرم تنفسی حاد شدید شود لذا  با توجه به ارتباط تغذیه با سیستم ایمنی  و تنفسی ، این مطالعه مروری  با هدف مراقبت های تغذیه ای در پیشگیری و درمان کووید 19 طراحی شد    

روش کار

مطالعه انجام شده به صورت مروری با جستجو در پایگاه های Pubmed ، Google scholar  با کلید واژه های  Virus  Crona  Nutrition, supplement, influenza, استفاده شد. به این صورت که مقالات فارسی و انگلیسی تا سال 2020 جمع آوری و بررسی شدند.

یافته ها

براساس شواهد موجود ، اصلی ترین روش انتقال این ویروس از طریق انتقال  فرد به فرد می باشد. لذا شستن مکرر دست ها، حفظ  فاصله اجتماعی و رعایت بهداشت فردی نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به بیماری دارد. با توجه به نقش تغذیه در پیشگیری از ابتلا به عفونت ها  و ارتباط  بین کمبود ویتامین ها و املاح درتشدید بیماری های تنفسی ، به کلیه بیماران مصرف انواع میوه و سبزیجات توصیه می شود. مصرف مایعات ولرم جهت رقیق کردن ترشحات تنفسی و داشتن یک رژیم متعادل  متنوع که حاوی تمامی گروه های اصلی غذایی باشد در این بیماران حایز اهمیت است. مکمل یاری در افرادی که دارای کمبود های تغذیه ای هستند توصیه می شود، اما در خصوص همه ی بیماران یافته های ضد و نقیضی وجود دارد.

نتیجه گیری

 جهت بهبود سیستم ایمنی بدن توصیه می شود غذا های پروتئینی به صورت کامل پخته شود و از مصرف غذاهای بدون بسته بندی پرهیز شود. در خصوص مصرف میوه ها وسبزیجات، ترجیحا از میو ها و سبزیجاتی استفاده شود که پوست آنها قابل جدا شدن است. با توجه به ارتباط سوءتغذیه و گسترش بیماری های عفونی لذا دریافت کافی درشت مغذی ها، پروتئین ها، چربی های مفید، منابع امگا 3 و مصرف میوه ها و سبزیجات که  از منابع اصلی ویتامین ها هستند توصیه می شود.

زبان:
فارسی
صفحات:
74 تا 82
لینک کوتاه:
magiran.com/p2151285 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 990,000ريال می‌توانید 60 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 50 € euros via PayPal and download 60 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!