بهبود سیستم پایش سلامت سازه در شناسایی محل ترک های ریز تیر با استفاده از تبدیل موجک و فیلتر دیجیتال

پیام:
چکیده:

سیستم های پایش سلامت ساختمان با ارزیابی پارامترهای متعددی از سلامت سازه، تلاش در تشخیص زودهنگام خرابی و پیشگیری از گسترش آن دارند. یکی از مهمترین اجزای یک ساختمان، تیرهای آن است که وقوع هرگونه ترک یا آسیب در آنها می تواند صدمات جبران ناپذیر مالی و جانی در پی داشته باشد. استفاده از حسگرهای جابه جایی و تحلیل داده های آن، یکی از روش های پایش سلامت سازه و تشخیص ترک و آسیب در آن می باشد. در این میان، تبدیل موجک از متداول ترین ابزارهای تشخیصی محسوب می شود، ولی به تنهایی قادر به تشخیص ترک های ریز (آغاز فرآیند ترک خوردگی) نیست. در این تحقیق، روشی مبتنی بر ترکیب تبدیل موجک گسسته و فیلتر دیجیتال جهت آشکار سازی آسیب های ریز تیر طره بتن مسلح پیشنهاد شده است. حالت های مختلف خرابی با استفاده از نرم افزار Abaqus شبیه سازی شده، و شکل های مودی حاصل به کمک نرم افزار MATLAB تحت تبدیل موجک گسسته و فیلتر دیجیتال تحلیل شده است. نتایج بیانگر عملکرد بسیار دقیق روش پیشنهادی و تشخیص ترک های ریز در حد میلی متر است که نشان دهنده بهبود حدود 10 برابری دقت نسبت به کارهای پیشین می باشد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
305 -316
لینک کوتاه:
magiran.com/p2152363 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.