انتقال بیماری های همه گیر از طریق خلیج فارس، در اواخر قرن سیزدهم و اوایل قرن چهاردهم هجری قمری

نویسنده:
پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:

اواخر قرن سیزدهم و اوایل قرن چهاردهم هجری قمری، ایران درگیر بیماری هایی همه گیر، مانند طاعون و وبا بود که بر میزان جمعیت و اقتصاد کشور اثر گذاشت. گسترش این بیماری ها، حاصل ناتوانی دولت در سازمان دهی مراکز بهداشتی و پیشگیری از این بیماری ها با قرنطینه ی مرزها بود. مرزهای جنوبی کشور یکی از مهم ترین راه های انتقال بیماری ها بود. ایران، از طریق خلیج فارس، در معرض ورود این بیماری ها قرار داشت؛ همچنین، این امکان وجود داشت که بیماری هایی که منشا آن ها ایران بود، از این آبراه، به کشورهای همسایه منتقل شود. این بیماری ها، بیشتر، از دو طریق منتقل می شدند: یکی، ازطریق کشتی های تجاری که از هند، به ویژه شهرهای کلکته و بمبیی، وارد بندرهای ایران می شدند و دیگر، مسیر دریایی کاروان های حج. در انتهای قرن سیزدهم، گشایش کانال سویز رفت وآمد کشتی های بخار را در خلیج فارس افزایش داد و باعث رونق تجارت در بندرهای جنوبی کشور و انتقال فراوان تر و راحت تر حاجیان شد. این عامل نیز، در گسترش بیماری ها در این گستره ی زمانی، نقشی مهم ایفا کرد.

زبان:
فارسی
صفحات:
64 -74
لینک کوتاه:
magiran.com/p2155591 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 700,000ريال می‌توانید 100 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.