مطالعه و بررسی برای بازسازی تزیینات سردر عالی قاپوی اردبیل

نویسنده:
پیام:
چکیده:

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی شامل بناهایی از دوره های مختلف است که نخستین بار شاه طهماسب آن ها را به صورت مجموعه واحدی درآورد. بعدها شاه عباس [اول] بناهای مهمی به این مجموعه افزود و اصلاحاتی در آن کرد. اهمیت این مجموعه تاریخی به طور کلی در رابطه ای که با سلسله خاندان سلاطین صفویه دارد، جلوه گر می شود. دروازه اول مجموعه شیخ صفی معروف به سردر عالی قاپو است. این بنا با توجه به توصیفات آن در سفرنامه ها و نوشته های سیاحان و مورخان و همچنین با استناد به عکس ها و مستندات باقی مانده از آن، معماری باشکوه و منحصربه فردی داشته است. متاسفانه بخش های به جا مانده این اثر به دلایل مختلف از جمله فرسودگی و آسیب های وارده از جنگ و زلزله و خسارت های آگاهانه و ناآگاهانه انسانی، و... در اوایل آبان ماه 1321ش، به دستور فرماندار وقت و توسط اسماعیل دیباج نماینده وقت باستان شناسی آن زمان بعد از برداشتن باقی مانده های تزیینات و کتیبه کاشی معرق تخریب شد. حال اگر چه به دلایلی سردر عالی قاپو، میدان و فضای اولیه مجموعه از بین رفته است و بر حجم فضایی مجموعه و اصالت آن خدشه وارد آمده است، امروز لزوم بازسازی این اثر تاریخی و جبران این ضایعه و رفع آسیب آن و رسیدن به هویت شهری و تاریخی و تکمیل مجموعه امری اجتناب ناپذیر و ضروری است و [بازنمایی] قطعات باقی مانده از کاشی های این اثر تاریخی از مهم ترین اهداف و انگیزه های بازسازی سردر است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
88 -100
لینک کوتاه:
magiran.com/p2158329 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.