نقش استرس اکسیداتیو و رادیکال های آزاد در بیماری ها

نویسنده:
پیام:
چکیده:

رادیکال های آزاد محصولات سمی حاصل از متابولیسم اکسیژن هستند که حاوی حداقل یک الکترون جفت نشده می باشند. تولید بیش از حد رادیکال های آزاد طی فرایندی به نام استرس اکسیداتیو باعث آسیب به قسمت های مختلف سلول نظیر پروتیین ها، DNA و غشای سلول می گردد. این آسیب های برگشت ناپذیر منجر به تغییر در عملکرد سلول و یا مرگ سلول می شود. آسیب اکسیداتیو به مولکول های حیاتی نهایتا منجر به بروز بیماری های مزمن از قبیل بیماری های قلبی، سرطان، دیابت، آلزایمر، پارکینسون، آرتریت و ناباروری می شود. استرس اکسیداتیو زمانی ایجاد می شود که عدم تعادل بین تولید رادیکال های آزاد و توانایی بدن برای سم زدایی آثار مخرب آن ها توسط آنتی اکسیدان ها وجود دارد. مقاله حاضر اطلاعاتی در مورد نحوه تولید رادیکال های آزاد، انواع رادیکال های آزاد و ارتباط آن با برخی بیماری ها ارایه می کند که می تواند برای پژوهشگران در این زمینه مفید واقع گردد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
10 -23
لینک کوتاه:
magiran.com/p2160274 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.