بازسازی سه بعدی ریزبرش نگاری رایانه‎ای سه گونه توصیف شده از زنبورهای براکونید (Hymenoptera: Braconidae)

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:

به طور سنتی، حشره‎شناسان به منظور بررسی ویژگی‎های مهم تاکسونومی نمونه ها، از روش‎های مخرب بویژه تشریح استفاده می‎کنند. فناوری های نوین در تصویربرداری و تجزیه و تحلیل‎های تاکسونومی، فرصت هایی برای ذخیره‎سازی داده‎های سه بعدی جهت ارایه نمونه‎های نادر و با ارزش در موزه‎ها و کلکسیون‎ها فراهم می‎کند. ریز برش نگاری رایانه ای، به عنوان یک تکنیک تصویربرداری غیرمخرب، به یک فناوری نوظهور و مترقی در علم حشره‎شناسی تبدیل شده است. با این حال، این فناوری در مقایسه با کاربردهای پزشکی و صنعتی، به ندرت در حشره‎شناسی مورد استفاده قرار گرفته است. در این پژوهش، تصویربرداری ریزبرش نگاری رایانه ای با استفاده از سه گونه از زنبورهای براکنید شامل Aleiodes arnoldii Tobias, 1976 (Braconidae: Rogadinae) ، Hormius moniliatus Nee, 1811 (Braconidae: Hormiinae) وMacrocentrus bicolor Curtis, 1833 (Braconidae: Macrocentrinae) به تفصیل توضیح داده شده است. داده‎های اسکن ریزبرش نگاری رایانه‎ای سه گونه زنبور خانواده Braconidae از ایران، ویژگی‎های اجزای اصلی اسکلت بدن را نشان داد. یک شرح قدم به قدم از تهیه تصاویر، بازسازی سه بعدی و ویرایش مش‎ها تا ساخت مدل‎های مجازی گونه ها جهت استفاده در مطالعات مرفولوژیک و مرفومتریک ارایه شده است. به عنوان نتیجه، استفاده از فناوری ریزبرش نگاری رایانه‎ای به عنوان یک ابزار بررسی مجازی غیرتهاجمی، مورد بررسی قرار گرفت. مجموعه کامل داده‎ها شامل داده‎های TIFF ریزبرش نگاری رایانه‎ای، مدل‎های سه بعدی و فیلم های چرخشی سه بعدی به صورت آنلاین در آدرس  http://www.morphosource.org/Detail/ProjectDetail/Show/project_id/822 در دسترس قرار گرفته است.

زبان:
انگلیسی
صفحات:
331 -342
لینک کوتاه:
magiran.com/p2163772 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 700,000ريال می‌توانید 100 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.