تبیین چالش های اخلاقی بر اساس گزارش موردی در زمینه استفاده از بیمار تازه درگذشته در آموزش مهارت های بالینی

پیام:
چکیده:
مقدمه و هدف

امروزه با توجه به اهمیت کاربردی کردن اصول اخلاق پزشکی، از بیماران تازه در گذشته شده برای اهداف آموزشی کمتر استفاده می‎ شود. هدف از این گزارش موردی، تبیین چالش‎‎های اخلاقی استفاده از بیمار تازه درگذشته، در آموزش مهارت ‎های بالینی به دانشجویان است.

گزارش مورد

بیمارخانم 70 ساله با ایست قلبی تنفسی به بخش اورژانس منتقل می‎‎شود، عملیات احیای قلبی-ریوی وی ناموفق بوده و بیمار فوت می‎ کند و مربی آموزشی از جسد بیمار برای آموزش ماساژ قلبی و لوله‎ گذاری در راه‎ هوایی به دانشجویان پرستاری استفاده می ‎نماید. در این گزارش چالش‎های اخلاقی شناخته شده در آموزش مهارت‎های بالینی به دانشجویان عبارت از: نادیده گرفتن حقوق بیمار، عدم رعایت اصل اخلاقی احترام به استقلال فردی و کسب رضایت آگاهانه، استفاده ابزاری از جسد انسان و نادیده گرفتن حرمت و شان اخلاقی آن، عدم حفظ حریم خصوصی، غفلت از مراقبت‎های پایان حیات، فرایند سوگواری و نادیده گرفتن سلامت معنوی دانشجویان بودند.

نتیجه‎ گیری

 تحلیل اخلاقی مورد نشان داد، با توجه به هدایت دانشجویان توسط مربی و علاقه‎مندی او به یادگیری در محیط واقعی، اصول اخلاقی، فقهی، حقوقی، آموزشی و مراقبتی در این مورد، نادیده گرفته شده است. بررسی‎ های بیشتر در زمینه ارجحیت استفاده از این بیماران در آموزش، منافع آن و تدوین استانداردهای اخلاقی آن به ویژه در زمینه وصیت بیمار و رضایت خانواده وی توصیه می‎ گردد.

نوع مقاله:
گزارش موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
63 -69
لینک کوتاه:
magiran.com/p2164333 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.