قصور در حفظ ایمنی بیمار دچار ترومای دست بر اساس گزارشی اخلاقی

پیام:
چکیده:
مقدمه

به خطر انداختن ایمنی بیمار ، با تاخیر در ارایه مراقبت توسط اعضای تیم درمان می‎تواند آسیب‎ های جبران ناپذیری برای بیمار به دنبال داشته باشد. در این پژوهش یک مورد چالش اخلاقی ناشی از تاخیر در مراقبت بیمار معرفی گردیده است.

معرفی بیمار

 مورد بررسی، آقایی 44 ساله با ترومای نافذ ناشی از فرز برقی دچار آسیب عصب و تاندون انگشتان دست با خونریزی فراوان بوده که به بخش اورژانس مراجعه کرده است. خدمات انجام شده، صرفا زخم پانسمان و بدون تزریق واکسن کزار و آنتی بیوتیک و ارایه آموزش‎ های لازم بوده است. مددجو بعد از 24 ساعت به صورت شخصی به بیمارستانی در تهران ارجاع داده می شود. به دلیل ازدحام مراجعین بعد از 42 ساعت ناشتا بودن تحت عمل جراحی قرار می گیرد و در نتیجه دچار عوارض تاخیر در جراحی عصب و تاندون می‎شود.

یافته ها

 در این گزارش، سلامتی و ایمنی بیمار به خطر افتاده است. با قصور تاخیر در درمان به دلیل نداشتن ویزیت به موقع، بیمار توسط پزشکان متخصص آنکال، عدم اجرای دستورات دارویی پزشک (آنتی ‎بیوتیک و واکسن کزاز) با وجود دریافت هزینه از بیمار، انتقال ندادن اطلاعات و آموزش کافی جهت حمایت بیمار در تصمیم‎گیری برای اخذ رضایت شخصی و ترک بیمارستان، بروز عوارض تاخیر در جراحی و ناشتا بودن بیش از حد نیاز بیمار.

نتیجه گیری

 قصور در حفظ ایمنی بیمار، عواقب جبران ‎ناپذیری برای بیماران و نظام ارایه خدمات در پی دارد. در نتیجه راه حل های مناسبی در جهت برنامه‎ ریزی دوره ‎های آموزشی ضمن خدمت توسط مسیولین جهت افزایش دانش حرفه‎ ای، تعهد، مسیولیت پذیری، پاسخگویی، حساسیت اخلاقی و شناخت چالش‎های اخلاقی توسط کادر درمان در جهت پیشگیری از قصور تاخیر در درمان بیماران است.

نوع مقاله:
گزارش موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
18 -22
لینک کوتاه:
magiran.com/p2164338 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.