کیفیت خواب افراد مبتلا به دیابت در ایران: یک مطالعه مروری

پیام:
چکیده:
مقدمه

دیابت یکی از بیماری های متابولیکی شایع است که به دلیل شیوع بالا، عوارض ناتوان کننده ای بر جا میگذارد. اختلال خواب یکی از مهترین مشکلات بیماران دیابتی است. این پژوهش با هدف مروری بر کیفیت خواب افراد مبتلا به دیابت در ایران انجام شده است.

مواد و روش کار

این مطالعه از نوع مروری روایتی و جستجوی نظام مند بود. مقالات چاپ شده فارسی و انگلیسی از ابتدا تا اردبیهشت1399، با کلید واژه های "کیفیت خواب ،خواب، دیابت،گلایسمی، سندرم متابولیک و ایران” در پایگاه های اطلاعاتی نظیر: SID, Magiran, Pubmed, Google scholar, Scopus, Science direct, ProQuest و IranMedex انجام شد. پس از جستجو در نهایت 27 مقاله بر اساس معیارهای ورود و خروج وارد مطالعه شدند.

یافته ها

مقالات وارد شده در مطالعه در سه دسته: وضیعت کیفیت خواب بیماران دیابت (11مقاله)، مداخلات درکیفیت خواب  بیماران دیابتی (10مقاله) و تاثیر کیفیت خواب بر شاخص های متابولیک (6 مقاله) طبقه بندی شدند. نتایج حاصل از مرور مطالعات نشان داد که 15درصد مقالات وضعیت کیفیت خواب بیماران دیابتی را مطلوب و35 درصد مقالات کیفیت خواب را نامطلوب و 50 درصد کیفیت خواب را متوسط گزارش کردند.

نتیجه گیری

با توجه به سطح پایین کیفیت خواب بیماران دیابتی،گستردگی مفهوم خواب و تاثیر کیفیت آن، بر بیماری دیابت به عنوان یک  اصل مهم و موثر در حمایت از بیماران مبتلا به دیابت، بررسی فاکتور های موثر بر کیفیت و کمیت خواب و انجام مداخلات موثر بر کیفیت خواب لازم است.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
391 -404
لینک کوتاه:
magiran.com/p2166991 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.