نقش فضائل اخلاقی در سلامت از منظر آموزه های دینی

پیام:
چکیده:

در سلامتی انسان ها دو دسته علت مادی و معنوی نقش دارند؛ فضایل اخلاقی یکی از علت های معنوی می باشد که در تامین سلامتی سهم عمده ای ایفا می کند و در آیات و روایات به صراحت یا اشاره از آن سخن رفته است. پژوهش حاضر با مطالعه آیات و روایات و یافتن گزاره هایی که به نقش فضایل اخلاقی بر جسم و روان اشاره کرده اند، در صدد پاسخ به این سوال است که نقش فضایل اخلاق در سلامت از منظر آموزه های دینی چگونه است؟ طبق یافته های پژوهش دست کم در سیزده فضیلت اخلاقی به صراحت یا اشاره از نقش فضایل اخلاقی در سلامت جسم و روان سخن گفته شده است. این فضایل عبارت بودند از: 1. تقوا، 2. کم خوری، 3. صله رحم، 4. صبر، 5. غلبه بر خشم، 6. کنترل چشم، 7. حسن ظن، 8. حسن خلق، 9. توکل بر خدا، 10. راستگویی، 11. شکرگزاری، 12. سکوت، 13. قناعت. برخی از گزاره های دینی از نقش این فضایل در سلامت جسم، برخی دیگر سلامت روان و برخی نیز هر دو جهت سلامت جسم و روان سخن گفته اند. به طور کلی بر اساس گزاره های دینی آراستگی به فضایل اخلاقی سه نقش در سلامت جسم و روان ایفا می کنند: 1. پیشگری از بیماری ها، 2. درمان بیماری ها، 3. استمرار سلامتی.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
41
لینک کوتاه:
magiran.com/p2167713 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.