حل و فصل اختلافات هسته ای از طریق مذاکره در حقوق بین الملل: با تاکید بر اختلاف هسته ای ایران و 5+

پیام:
چکیده:
زمینه و هدف

اختلافات هسته‌ای گونه‌ای از اختلافات بین‌المللی است که ناشی از عدم ایفاء تعهدات دولت‌ها ذیل معاهدات مربوط به حقوق هسته‌ای است. با توجه به ماهیت حقوقی - سیاسی اختلافات هسته‌ای و همچنین لزوم حل مسالمت‌آمیز اختلافات بین‌المللی، این شکل از اختلافات نیز می‌تواند با کمک روش‌های مندرج در ماده (33) منشور حل‌وفصل شود. بر این مبناف اهداف اصلی این پژوهش تبیین نقش، اهمیت و کارایی مذاکره در حل‌وفصل اختلافات هسته‌ای است.

 روش تحقیق

 در این پژوهش از نوع تحلیلی – توصیفی است و روش جمع‌آوری کتابخانه‌ای است که در مطالعات از مقالات فارسی، لاتین و پایان‌نامه‌های دانشگاه‌های مختلف استفاده شده است.

یافته‌ها و نتیجه‌گیری

 در بررسی این امر کهحقوق بین‌الملل چه تاثیری بر فرآیند مذاکرات هسته‌ای ایران داشته و همچنین مذاکره، سازوکار مفیدی در تامین منافع ایران ناشی از توافق برجام بوده است؟ این نتیجه حاصل می‌شود که مذاکره زمانی ابزار مناسبی در حل اختلافات هسته‌ای خواهد بود که در آن اولا اصول حاکم بر مذاکره از قبیل اصل حاکمیت اراده، اصل انصاف و اصل حسن نیت رعایت شود و دوم سطح قدرت طرف‌های مذاکره به نحوی باشد که در مذاکره امکان تامین شدن منافع طرفین وجود داشته باشد. امری که در مذاکرات هسته‌ای میان ایران و 5+1 مغفول ماند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
99 -124
لینک کوتاه:
magiran.com/p2168458 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.