بهینه سازی دوفازی مبتنی بر شبیه سازی سیستم حمل و نقل در معدن روباز

پیام:
چکیده:

سیستم حمل‌و‌نقل در معدن یک فعالیت مهم است. کامیون و شاول‌ها از پرکاربردترین تجهیزات در معادن هستند. در این مقاله، یک بهینه‌سازی دوفازی مبتنی بر شبیه‌سازی برای بیشینه نمودن بهره‌برداری از سیستم حمل‌و‌نقل در بزرگترین معدن روباز مس ایران ارایه شده است. در فاز نخست، از OptQuest بسته نرم افزاری Arena به منظور حل مساله بهینه‌سازی جهت دستیابی به یک تولید بهینه استفاده شده است. در فاز دوم، مساله سیستم حمل‌ونقل معدن روباز فرموله شده به وسیله مساله بهینه‌سازی دوهدفه با استفاده از روش متامدل حل شده است. روش متامدل، قادر به تخمین مقادیر کل تولید می‌باشد و با بهره‌گیری از طرح آزمایش، مقادیر بهینه شاول‌ها را به دست می آورد. روش ε-محدودیت به منظور یافتن جواب‌های کارای مساله بهینه‌سازی دوهدفه مورد استفاده قرار می گیرد. سپس نتیجه روش پیشنهادی با وضعیت فعلی سیستم مقایسه می‌گردد. کل تولید به کمک روش پیشنهادی به اندازه 21% و معادل با 10 کیلوتن افزایش می‌یابد. محاسبات انجام شده نشان می دهد که چگونه چارچوب پیشنهاد شده موجب بهبود تولید و بهره وری سیستم حمل و نقل می شود.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
انگلیسی
صفحات:
705 -732
لینک کوتاه:
magiran.com/p2168557 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.