برندگان جایزه نوبل در فیلد علوم اعصاب از ابتدا تا کنون

پیام:
چکیده:
مقدمه

امروزه جوایز علمی و ادبی بی شماری یافت می شود که جایگاه خاصی دارند؛ اما هیچ یک از حیث اعتبار به جایزه نوبل نمی رسند. با توجه به اینکه داستان تلاش های قهرمانانه برندگان جایزه نوبل برای محققان به ویژه پژوهشگران جوان پیام ارزشمندی دارد و ممکن است بتواند (هر چند اندک) بر نحوه تنظیم برنامه های آینده آن ها تاثیر بگذارد، در پژوهش حاضر سعی شده است به مروری بر دریافت کنندگان جایزه نوبل در زمینه علوم اعصاب پرداخته شود.

مواد و روش ها

در مطالعه کتابخانه ای حاضر از کتب و مقالات مختلفی استفاده شد. سپس مطالب طبقه بندی و ارایه گردید.

یافته ها

Golgi و Cajal تحقیقاتی را درباره ساختار بنیادین دستگاه عصبی انجام دادند. بارانی به دلیل پژوهش در مورد سیستم وستیبولار گوش، Schally و Gillman به دلیل تحقیق در زمینه هیپوفیز و Spray به دلیل ابداع روش Split-Brain جایزه نوبل را دریافت کردند. همچنین Shrington و Adrianبه دلیل انجاممطالعاتی در ارتباط با انسفالوگرافی و ارسال پیام عصبی، Loewi و Hallett به دلیل کشف تبادلات شیمیایی پیام رسان های عصبی سیستم اتونوم، Axelord به دلیل کشف مکانیسم انتقال سیستم عصبی سمپاتیک (به صورت مشترک با Euler و Katz)، Gasser و Erlanger به دلیل شناخت الکتروفیزیولوژی اعصاب، Ecelss به همراه Hodgkin و Huxley به دلیل شناخت مکانیسم های درگیر در تحریک و مهار اعصاب، Hubel و Wiesel به دلیل پژوهش درباره سیستم بینایی، کندل به دلیل مطالعه در زمینه فیزیولوژی حافظه (به همراه Carlsson و Greengard) و May-Britt به همراه همسرش و O'Keefe به دلیل کشف سلول های سامانه موقعیت یابی در مغز انسان به طور مشترک برنده جایزه نوبل شدند.

نتیجه گیری

نکته ای که در زندگی این دانشمندان به چشم می خورد این است که آن ها تک بعدی نبودند و در زمینه های مختلف خوش درخشیدند. آن ها سختی های فراوانی را پشت سر گذاشتند و با وجود مشکلات فراوان با علاقه و پشتکار زیاد کار کردند.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
72 -82
لینک کوتاه:
magiran.com/p2168770 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.