بررسی اثر ضد دردی اسانس مرزه بختیاری ‏‏(‏Satureja bachtiarica Bunge‏) به روش ‏تست فرمالین در موش سوری

پیام:
چکیده:
کاربرد گیاهان دارویی به جای داروهای سنتتیک در سال‌های اخیر به‌دلیل کم بودن عوارض جانبی و تنوع ترکیبات موثر این گیاهان افزایش یافته است. در مطالعه حاضر، اثر ضد دردی اسانس مرزه بختیاری به روش تست فرمالین در موش سوری مورد بررسی قرار گرفت. در این مطالعه اسانس مرزه به‌وسیله دستگاه کلونجر و با روش تقطیر با آب تهیه شد. موش‌های سوری نر بالغ (35-25 گرم) انتخاب شدند. القای درد حاد و مزمن به‌وسیله تزریق 20 میکرولیتر محلول فرمالین 4 درصد، به‌منظور بررسی اثرات ضد دردی اسانس مرزه بختیاری استفاده شد. گروه‌های مورد مطالعه شامل گروه کنترل دریافت‌کننده نرمال سالین، گروه‌های دریافت‌کننده 25، 50 و 100 میلی‌گرم بر کیلوگرم و گروه کنترل مثبت مورفین 10 میلی گرم بر کیلوگرم بودند. تزریقات تک‌دوز 30 دقیقه قبل از شروع آزمایش انجام شد. درد حاد (5 دقیقه اول پس از تزریق) و در مزمن (20 دقیقه پس از تزریق) توسط کرنومتر اندازه‌گیری شد و نتایج به‌وسیله نرم افزار آماری SPSS16 تجزیه و تحلیل شد. اسانس مرزه با دوزهای 25، 50 و 100 میلی‌گرم بر کیلوگرم وزن بدن اثرات درد القاشده به‌وسیله فرمالین را تعدیل کرد، به‌طوری‌که باعث کاهش لیسیدن پای ناشی از تزریق فرمالین در هر دو فاز حاد و مزمن شد. داده‌های تحقیق حاضر نشان می‌دهد که اسانس مرزه بختیاری بر موش‌های کوچک آزمایشگاهی، اثرات ضد دردی دارد و در خدمات درمانی آینده این گیاه می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
103 -110
لینک کوتاه:
magiran.com/p2169158 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.