سندروم های پولیپوز هامارتوم : استراتژی های مدیریت و مراقبت

پیام:
چکیده:

مقدمه سندروم های پولیپوز هامارتوم دسته ای نادر از اختلالات اتوزوم غالب بوده که مشخصه آن ها وجود پولیپ های هامارتوم در مجرای معده ای-روده ای می باشد از میان اختلالات می توان به سندروم پولیپوز جوانان (JPS)، سندروم پتز- جگر (PJS) و سندروم هامارتوم PTEN (PHTS) اشاره کرد. PHTS خود شامل سندروم کاودن، سندروم بنایان- رایلی- رووالکابا (BRRS) و سندروم پروتیوس می باشد. به طور روتین تشخیص سندروم پولیپوز هامارتوم HPS از روی معیارهای بالینی انجام می گیرد، اما بعضی اوقات تشخیص این سندروم به خاطر شدت متفاوت علایم بالینی حتی درون یک خانواده مشکل ساز می شود. به همین جهت امروزه از تست ژنتیکی جهش های لایه زایا مرتبط با این بیماری در فرایند تشخیص بهره مند می شوند. استراتژی مدیریت هرسندروم به خاطر نشانه های خارج روده ای و سرطان های متنوع، متفاوت می باشد. آگاهی های بالینی و تشخیص اولیه HPS با ارزش می باشد، به همین جهت به بیماران مبتلا و خانواده های در خطر ابتلا، مشاوره ژنتیکی و مراقبت پیشنهاد داده می شود. مراقبت در بچه های با HPS ممکن است از به وجود آمدن اختلالات روده ای و خارج روده ای جلوگیری کند، و در بزرگسالان خطر سرطان های روده یا پستان را کاهش دهد.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
2720 -2733
لینک کوتاه:
magiran.com/p2169308 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.