بررسی داروهای ضد ویروسی با تاثیر بر RNA پلیمراز و شبیه سازی اتصال آنها به RNA پلیمراز وابسته به RNA در SARS-CoV-2 به روش داکینگ مولکولی

پیام:
چکیده:
زمینه و اهداف

به دنبال شیوع SARS-CoV (سندرم شدید و حاد تنفسی کروناویروس) در سال 2002 و شیوع سندرم تنفسی کرونا ویروس خاورمیانه (MERS-CoV) در سال 2012 ، با گسترش سریع کرونا ویروس جدید کرونا (COVID-19) در سال 2019 روبرو هستیم.تعدد شیوع ویروس و همچنین گستردگی شیوع آن نیازمند طراحی دارو و واکسن در کمترین زمان ممکن دارد. این امر امکان پذیر نیست مگر با استفاده از ابزارهای بیوانفورماتیک. در این مطالعه ، اتصال داروهای موثر بر RNA پلیمراز به ساختار RNA پلی مراز وابسته به RNA  متعلق بهSARS-CoV-2 با روش داکینگ مولکولی، شبیه سازی گردیده است.

مواد و روش کار

ساختار داروهای مورد استفاده در درمان COVID-19 و ساختارهای مشابه آنها از بانک اطلاعاتی drugbank دریافت شده است. سپس توسط نرم افزار AutoDock Vina ، داکینگ مولکولی انجام گرفت. ساختار دارویی که منفی ترین انرژی پیوند را داشت، در جایگاه اختصاصی تر، دوباره داک شد. سرانجام ، اسیدهای آمینه درگیر در اتصال توسط نرم افزار Discovery Studio  مورد بررسی قرار گرفت.

یافته ها

در شرایط کامپیوتری(insillico)، دارویRifabutin  بهترین عملکرد را برای اتصال به RNA پلی مراز وابسته به RNA متعلق بهSARS-CoV-2  داشت و محل اتصال مشخص شده برای این دارو با محل اتصال نشان داده شده در پایگاه داده PDB متفاوت بود.

نتیجه گیری

تحقیقات بیشتر در مورد Rifabutin می تواند کلید اصلی کشف داروهای جدید برای COVID-19 باشد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
342 -347
لینک کوتاه:
magiran.com/p2169479 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.