بررسی تاثیر شیوع بیماری کرونا بر مصرف بی رویه آنتی بیوتیک

پیام:
چکیده:
زمینه و اهداف

  مقاومت عوامل بیماری زا به آنتی بیوتیک ها یکی از معضلات بزرگ ایران و جهان است که باعث شده تیم درمان در مقابله با عوامل عفونی با مشکلات فراوانی روبرو شوند. شیوع بیماری کرونا باعث شده، افرادی که دارای نشانه های خفیف بیماری هستند به مراکز درمانی رجوع نکنند و به خوددرمانی بپردازند که این امر باعث تشدید بحران مقاوت آنتی بیوتیکی می شود.

مواد و روش کار

این پژوهش با طراحی پرسشنامه انجام گرفته است و جامعه هدف آن خادمان حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) و اعضای مجتمع ونک پارک واقع در تهران میباشد که در مجموع 168 نفر در این پژوهش شرکت نمودند و نتایج به صورت درصد و نمودار جمع بندی گردید

یافته ها و بحث

20.8 درصد افراد در دوران شیوع بیماری کرونا آنتی بیوتیک مصرف کرده اند که 20 درصد از آنها اظهار داشتند که دوران شیوع کرونا و قرنطینه باعث شده به مراکز درمانی مراجعه نکنند و به خود درمانی بپردازند. در این صورت میتوان نتیجه گیری کرد که ترس از ابتلا به بیماری کرونا ویروس، بر میزان مراجعه افراد به مراکز درمانی و تشدید خود درمانی و مصرف بی رویه آنتی بیوتیک و سر آخر بر بحران مقاومت آنتی بیوتیکی، تاثیر گذار بوده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
374 -378
لینک کوتاه:
magiran.com/p2169482 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.