استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) در مدیریت املاک شهری چهاردانگه ، اسلام شهر

چکیده:

با گسترش شهر چهاردانگه از نظر وسعت و جمعیت، ارایه و توزیع خدمات شهری به امری تخصصی و پیچیده تبدیل شده که نیازمند برنامه ریزی های فنی و اصولی است و در این راستا مهمترین ابزار مورد نیاز در اختیار داشتن اطلاعات جامع از شهر و امکان دسترسی سریع به آمارهای اطلاعاتی است که خود نیازمند یک سیستم اطلاعاتی قوی می باشد که به عنوان مهمترین ابزار در دست مدیران و تصمیم گیران اجرایی می تواند کمک های بسیار زیادی در رفع مشکلات و برآورده نمودن نیازهای شهر بکند. یکی از مهمترین بحث ها در مدیریت شهر، مدیریت املاک و زمین ها شهری می باشد. داشتن اطلاعات دقیق، کامل و به روز شامل اطلاعات مکانی (مکان مرجع) و اطلاعات توصیفی و همچنین تجزیه و تحلیل بر روی هر نوع از اطلاعات مربوط به قطعه زمین ها و ساختمان ها می تواند مزایای بسیار داشته باشد. امروزه سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) با در اختیار قرار دادن امکانات مختلف جمع آوری، پردازش و تجزیه و تحلیل اطلاعات به عنوان ابزاری نوین و قدرتمند می تواند در خدمت مدیران شهری در امر مدیریت و برنامه ریزی شهری قرار گیرد. در این تحقیق سعی شده است که به مزایای استفاده از GIS در مدیریت املاک شهر چهاردانگه پرداخته و در انتها نیز چند نمونه از لایه های و نقشه های اطلاعاتی مختلف استخراج و ارایه شود. با توجه به بررسی های بعمل آمده مشاهده گردید که در صورت استفاده همزمان از اطلاعات هندسی و توصیفی می توان روند اجرای کاداستر در مناطق مختلف شهری را بصورت دقیقتری به مورد اجراء گذارد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
57 -67
لینک کوتاه:
magiran.com/p2169536 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.