اینستاگرام و تغییر سبک زندگی: مطالعه ی موردی صدف بیوتی

پیام:
چکیده:

هدف این مقاله ارزیابی استوری های پیج اینستاگرام صدف بیوتی،که از سوی مجله فوربز به عنوان دومین بلاگر اثرگذار اینستاگرام در سال 2019 انتخاب شد، و نحوه ی نمایش سبک زندگی ، نوع ارتباط گیری اش با مخاطبان، میزان و نحوه ی تبلیغات محصولات یا خدمات آرایشی و غیر آرایشی و همچنین جهت گیری وی درخصوص موضوعات مختلف است.این مطالعه از طریق روش تحلیل محتوا انجام شده و تمامی استوری های پیج صدف بیوتی در یک بازه زمانی 20 روزه براساس مقوله ها و کدهای محقق ساخته مورد کدگزاری قرار گرفته اند.در این پژوهش برای تحلیل نتایح تحقیق از نظریات زیمل، وبلن و وبر در خصوص مولفه های سبک زندگی،یادگیری اجتماعی آلبرت باندورا و همسازی ارتباطات گایلز بهره گرفته شده است. از مهمترین نتایج تحقیق می توان به موارد زیر اشاره کرد:بیشتر استوری های صدف بیوتی اختصاص به محتواهای «اطلاع رسانی» و «سرگرم کننده» داشته است،بیشترین محورهای استوری هایش متعلق به محور «سفر» و موضوعات «شخصی» بوده است، او عموما تبلیغ پیج، کالا یا خدماتی را می کند که از آن ها استفاده کرده و راضی و مطمین بوده است،در اغلب موضوعات صدف بیوتی جهت گیری مثبت و موافق داشت،نوع ارتباط گیری اش با مخاطبان غالبا «صمیمی و مودبانه» بوده است و در طی دوره مطالعاتی این تحقیق ،صدف بیوتی اصلا به مسایل سیاسی به ویژه در ارتباط با ایران و مباحث اعتقادی و مذهبی نپرداخته است. براساس نتایج بدست آمده،مولفه های سبک زندگی که زیمل، وبلن و وبر از آن ها یاد می کنند در استوری های این پیج به وفور دیده می شود؛درواقع صدف بیوتی با نمایش جزییات سبک زندگی خود،زمینه را برای تقلید و الگوبرداری مخاطبانش به ویژه با ایجاد ارتباطی نزدیک و صمیمی با آن ها فراهم می کند.

نوع مقاله:
مطالعه موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
67 -79
لینک کوتاه:
magiran.com/p2169574 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.