بازسازی فضا در منظره آهنی از فرانسوا بن

پیام:
چکیده:

آثار فرانسوا بن (1953)، مجموعه ای گسترده از آثاری را در برمی‌گیرند که مناطق مختلف شهری را در می‌نوردد. او در یکی از آثار خود به نام منظره آهنی که در سال 2000 به چاپ رسید، از تجربیات مهندسی در ملاقات با جهان زیسته سخن می‌گوید که بخشی از ساعات زندگی روزمره‌اش را در مسیر ریلی می‌گذرد. در واقع نوشتار در این اثر، بر روی راه‌آهن زاده‌ ‌می‌شود و گسترش می‌یابد. روای در طول این مسیر با پدیده‌ها و تصاویر مختلفی روبروست که بر او پدیدار شده و زوایای تاریک و مبهم جهان را بر او آشکار می‌سازند. او می‌بیند، می‌شنود و تصور می‌کند و در نهایت منظری نو از جهان می‌آفریند. این منظر، که نزد میشل کولو به عنوان تصویری از جهان درک شده از سوی یک ناظر مطرح می‌شود، به واسطه حرکت قطار، در خیال راوی ریشه کرده و در هر سفر گوشه‌ای از آن ساخته می‌شود. درست مثل پازلی که به تدریج شکل می‌گیرد، یا همچون قطعات یک لوگو که کم‌کم روی هم قرار می‌گیرند و حجم واحدی را به وجود می‌آورند. این روایت در حرکت و ساخت تصاویر در نهایت به پیدایش جغرافیا و منظری درونی می‌انجامد که در ابتدا درک شده، سپس تخیل شده و آنگاه ساخته می‌شوند، منظری که در نوشتار انعکاس یافته و به تدریج احساس-منظر، اندیشه-منظر و صفحه-منظر را شکل می‌دهد. نوشتار پیش رو با تکیه بر نظریات میشل کولو در کتاب اندیشه-منظره (2011)، سعی در یافتن عناصر و روندی دارد که به پدیدار شدن این مناظر می‌انجامد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فرانسوی
صفحات:
51 -65
لینک کوتاه:
magiran.com/p2169621 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.