بررسی رفتار مصرف کننده به منظورخلق ارزش مورد انتظار مشتری توسط تحلیل کلان داده ها

پیام:
چکیده:

مفهوم «ارزش» در کسب و کار، محصول یا خدمت بالقوه ای است که یک کسب وکار وعده تحویل آن را به مشتری می دهد و بطور کلی دلیل انتخاب یک برند توسط مشتری و ترجیح آن نسبت به برند های رقیب می باشد. در سال های اخیر با افزایش حضور مصرف کنندگان در شبکه های اجتماعی در بستر اینترنت امکان دسترسی به داده های مربوط به علایق و ارزش های مورد انتظار مصرف کنندگان به وجود آمده است؛ هدف این پژوهش شناسایی مولفه های ارزش، جهت خلق و ارایه ارزش به مشتری، با استفاده از تجزیه و تحلیل نظرات و محتوای تولید شده توسط مصرف کنندگان در شبکه های اجتماعی است. بدین منظور تعداد 41904 نظر از مشتریان در رابطه با کالای «تلفن همراه» از سایت فروشگاه آنلاین دیجی کالا جمع آوری و با استفاده از روش های تحلیل کلان داده ها (عقیده کاوی و تخصیص پنهان دیریکله) مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. بر اساس یافته های پژوهش پنج دسته کلی ارزش شامل: 1. ارزش های کارکردی، 2. ارزش های اقتصادی، 3. ارزش های کیفی، 4. ارزش های احساسی و 5. ارزش های اجتماعی، به همراه سازه های مربوط به هر نوع از ارزش شناسایی گردید؛ نتایج نشان می دهد با استفاده از تحلیل کلان داده ها می توان با سرعت بیشتر و اتلاف کمتر منابع، تصویری شفاف تر از ارزش های مورد انتظار مشتری، به منظور ارایه محصولی متناسب با نیاز و خواسته های مصرف کننده بدست آورد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
160 -182
لینک کوتاه:
magiran.com/p2169711 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.