«مدیریت جهادی حضرت سیدالشهدا در واقعه عاشورا»

چکیده:

امروزه بسیاری از نظریه‌پردازان و اندیشمندان توسعه، رشد مدیریت را مهم‌ترین اصل تحول و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی جوامع می‌دانند و براین‌اساس، برای رشد و گسترش آن، برنامه‌های قابل‌توجهی را ارایه نموده‌اند. در عصر کنونی؛ مدیریت جهادی به عنوان سبک و الگویی برخاسته از تفکر دینی و متناسب با مقتضیات فرهنگی و اجتماعی، از پیشینه‌ای طولانی برخوردار است که می‌توان آن را به دوران جهاد حضرت سیدالشهدا ارجاع داد. مدیریت در واقعه عاشورا، مدیریت جهادی بود و همین موضوع در سال‌های اخیر مورد تاکید رهبری قرار گرفته است، اگر مدیریت واقعه عاشورا جهادی نبود، قطعا به چنین واقعه ماندگار تبدیل نمی‌شد. در پرتو مدیریت جهادی، حماسه خلق می‌شود. این موضوع باید الگو همگان قرار گیرد؛ چرا که امروز جهاد در همه عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و نظامی ادامه دارد و عرصه منازعه ما با دشمن و متحدانش، در همه حوزه‌هاست. مطالعه ابعاد مختلف واقعه کربلا و به‌ویژه مطالعه عملکرد و شیوه‌های رفتار سرداران و فرماندهان آن به عنوان مدیران و اداره‌کنندگان واقعه کربلا، می‌تواند سرمشق و سرلوحه مدیران امروزی قرار گرفته و در تولید دانش مدیریت اسلامی ایرانی مثمر ثمر واقع گردد و در تحقق مدیریت جهادی در کشور راهگشا باشد. هدف از این تحقیق، شناخت و بررسی نقش مدیریت جهادی حضرت سیدالشهدا در واقعه کربلا می‌باشد که می‌تواند به‌عنوان الگوی مدیریت جهادی مورداستفاده قرار گیرد و این تحقیق از نوع توصیفی است و از روش کتابخانه‌ای استفاده گردیده است. نتایج نشان داد که مدیریت جهادی، نوعی سبک مدیریت است که برگرفته از مدیریت اسلامی است و با ارزش‌ها و فرهنگ ما انطباق دارد و در پایان پیشنهاداتی ارایه شده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
29 -50
لینک کوتاه:
magiran.com/p2169943 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.