روشی سریع و دقیق برای شمارش و بخش‏بندی اشیا دانه‏ای به کمک پردازش تصاویر دیجیتال

پیام:
چکیده:

شمارش تعداد اشیا با استفاده از پردازش تصاویر از جنبه‏های مختلفی از علوم پزشکی و زیست‏شناسی تا کشاورزی، مطالعات ژنتیکی و اصلاح نباتات دارای اهمیت زیادی است. اگرچه تحقیقات زیادی به منظور تشخیص اشیا در پردازش تصاویر انجام شده است اما اغلب شمارش اشیا ساده‏تر و سریعتر از تشخیص است، به این دلیل در برخی موارد یک شی می‏تواند شمرده شود بدون اینکه تشخیص داده شود. در این تحقیق یک الگوریتم جدید برای شمارش اشیا دانه‏ای بدون تشخیص و شناسایی ارایه شده‏است. این روش می‏تواند علی‏رغم وجود نویز در تصویر دیجیتال به درستی کار کند. روش ارایه شده بر مبنای الگوریتم تبدیل فاصله است و همچنین خطا در نتایج تاحد زیادی مستقل از اندازه اشیا هستند و به شکل آنها بستگی دارند. نکته دیگر در این روش استفاده از تشخیص لبه است؛ برای این منظور یک لبه کامل نیاز نیست بلکه در این روش حتی یک نقطه از لبه در برخی موارد میتواند برای شمارش صحیح اشیا موثر باشد. هر چه لبه‏ها واضح‏تر باشند کارکرد روش ارایه‏شده بهتر است. این ترکیب تشخیص لبه و استفاده از شکل و اندازه اشیا یک ترکیب خوب برای شمارش درست و موثر اشیا است. نتایج در تمام موارد چه در تصاویر با شرایط ایده‏آل و چه در شرایط غیرایده‏آل برتری روش ارایه شده را نشان داد. در شرایط مختلف بسته به نوع شی و شرایط تصویر برداری برخی از روش‏ها قابل انجام بودند و برخی امکان انجام نداشتند اما نتایج نشان داد که در تمام شرایط مورد بررسی در این پژوهش روش ارایه شده در این مقاله امکان انجام داشت.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
85 -96
لینک کوتاه:
magiran.com/p2170058 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.