مدل و الگوریتم حل مسئله مکان یابی جایگاه های سوخت برای خودروهای دوگانه سوز به منظور مینیمم کردن انتشار گازهای گلخانه ای

نویسنده:
پیام:
چکیده:

به علت تاثیرات مخرب گازهای گلخانه ای که به وسیله سوخت های فسیلی منتشر می شوند، حرکت به سمت سوخت های جایگزین یک امر غیر قابل اجتناب است. سوخت های جایگزین  نقش بسیار مهمی در عبور به سوی یک سیستم حمل ونقل پاک و پایدار بازی می کنند. حرکت به سمت ناوگان خودروهای با سوخت جایگزین آسان نیست، بطوریکه در ابتدای دوره گذار کمبود زیرساخت ها برای تولید، توزیع و تحویل سوخت جایگزین یکی از مهمترین موانع است. از این جهت، مکان یابی جایگاه های سوخت جایگزین یک مبحث مهم در تسریع ورود این سوخت به سیستم حمل ونقل است. با توجه به کمبود جایگاه های سوخت جایگزین این فرض که همه خودروها در سفرهای بین شهری بتوانند با یک نوع سوخت جایگزین تمام مسیرها را بپیمایند یک امر غیر واقعی است. یکی از راه کارهای عملی استفاده از خودروهای دوگانه سوز است تا در مواقع ضروری برای جلوگیری از توقف خودرو بخاطر اتمام سوخت جایگزین در سفرها، بتوان از سوخت بنزینی استفاده کرد. در این مقاله، یک مدل ریاضی جدید برای مسیله مکان یابی جایگاه های سوخت جایگزین برای خودروهای دوگانه سوز ارایه شده است. هدف مدل مینیمم کردن کل آلودگی منتشر شده توسط خودروها است. به علاوه، یک الگوریتم حل کارا بر اساس روش تجزیه بندرز برای حل شبکه های بزرگ ارایه شده است. نتایج بدست آمده نشان می دهند که استفاده از خودروهای دوگانه سوز می تواند منجر به کاهش قابل توجه گازهای گلخانه ای شود. همچنین قابلیت الگوریتم پیشنهاد شده بر روی مثال های تولید شده نشان می دهد که الگوریتم  در کاهش زمان حل و به دست آوردن جواب های با دقت خوب مفید است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
121 -142
لینک کوتاه:
magiran.com/p2170161 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.