مدیریت اوضاع امنیتی و انتظامی مرزهای شمال‎غربی ایران در دوران شاه عباس اول صفوی (1038-996 ه. ق./ 1628-1587 م.) با اتکا بر تاکتیک زمین سوخته

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:
شاه عباس اول صفوی در سال 1012 ه.ق./ 1603 م. موفق به بازپس گیری اراضی اشغالی شمال غرب از عثمانی شد. دولت عثمانی در واکنش به این تحرکات نظامی، در سال 1013 ه.ق./ 1604 م. سپاهیان خود را به فرماندهی یوسف سنان پاشا چغال اوغلی به سوی مرزهای ایران گسیل داشت. شاه عباس برای مقابله با این تهاجم فرمان اجرای تاکتیک زمین سوخته را در اراضی ایرانی مسیر این لشکرکشی صادر کرد. این پژوهش درصدد است تا با بهره گیری از منابع کتابخانه‎ای و روش توصیفی- تحلیلی در پی پاسخ به این پرسش برآید که اجرای سیاست زمین سوخته شاه عباس در قبال ارتش عثمانی چه تاثیری بر وضعیت امنیتی- انتظامی ایران صفوی گذاشت؟ دستاوردهای پژوهش بر آن است که شاه عباس با اجرای این سیاست، کمبود قوای نظامی خود در برابر قوای عثمانی را جبران و لشکریان چغال‎اوغلی را زمین‎گیر و مغلوب کرد و با کوچاندن اهالی اراضی اجرای سیاست زمین سوخته به اصفهان، خصوصا ارامنه تجارت‎پیشه، ضمن تامین امنیت و برقراری انتظام در سرحدات شمال غرب کشور، از پتانسیل اقتصادی مهاجران برای پیشرفت تجاری پایتخت و تسهیل برقراری رابطه به دول مسیحی اروپا بهره برد.
زبان:
فارسی
صفحات:
1 تا 30
لینک کوتاه:
magiran.com/p2170187 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 990,000ريال می‌توانید 60 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 50 € euros via PayPal and download 60 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!