شناسایی عوامل موثر بر گزارشگری مالی متقلبانه و نادرست با استفاده از روش فراترکیب

پیام:
چکیده:

از عوامل موثر در کاهش اعتماد پذیری گزارش‏ها و صورت‏های مالی پدیده تقلب و اشتباه می ‏باشد که موجب افزایش ریسک و هزینه کسب و کار شده، اعتماد سرمایه‏گذاران را کاهش داده و درستکاری حرفه حسابداری و حسابرسی را زیر سوال می‏ برد. هدف از پژوهش حاضر شناسایی و بررسی عوامل موثر بر خطاهای گزارشگری مالی می ‏باشد. به این منظور با رویکرد پژوهش کیفی و ابزار فراترکیب (متاسنتز) که شامل گام‏های هفت‏گانه‏ ای است، به ارزیابی و تحلیل نظام‏ مند 311 مورد از یافته‏ های پژوهش‏های پیشین پرداخته شده است. در انتها نظر 18 نفر از خبرگان و اساتید، به وسیله پرسشنامه در سال 1398 جمع‏آوری شده و با استفاده از روش کمی آنتروپی شانون، براساس رویکرد تحلیل محتوا به تعیین ضریب اثر عوامل شناسایی شده، پرداخته شد. در نهایت عواملی که بیش‏ترین تاثیر را بر "گزارشگری مالی متقلبانه و نادرست" دارند، تعیین گردید. نتایج این پژوهش کمک شایانی به حسابرسان شاغل درحرفه و مدیران مالی موسسات در شناسایی عوامل موثر در وقوع تقلب و اشتباه، می‏ کند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
301 -334
لینک کوتاه:
magiran.com/p2170897 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.