استفاده از سلول های بنیادی در درمان سکته قلبی

پیام:
چکیده:

در چند دهه ی گذشته تحقیقات قابل توجهی در جهت درمان بیماری های ایسکمیک قلبی (سکته) انجام شده است. باوجوداینکه درمان های دارویی و دستگاه های درمانی، باعث بهبود تغییرات نامطلوب قلبی و کاهش میزان مرگ ومیر در نارسایی قلبی می شوند؛ اما هیچ کدام قادر به بازسازی بافت قلبی آسیب دیده نیستند. ازاین رو، درمان های بر پایه ی سلول های بنیادی، به عنوان روش های جدیدی برای بازسازی صحیح بافت قلبی به شمار می روند. ازآنجایی که کاهش سلول های ماهیچه ای قلبی در آغاز فرآیند سکته ی قلبی به عنوان محرکی برای بازسازی ماهیچه ی قلبی عمل می کند، توانایی جایگزینی این سلول ها با سلول های همتای سالمشان، درمان موثری برای بسیاری از انواع بیماری های قلبی و عروقی به شمار می رود.در این مطالعه ی مروری، به بررسی پیشرفت های ایجادشده در درمان سکته ی قلبی از طریق سلول درمانی می پردازیم.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
2206 -2225
لینک کوتاه:
magiran.com/p2171555 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.