یافته هایی تازه از زندگی و آثار ملا میرقاری گیلانی براساس نسخه های خطی آثار وی و دیگران

پیام:
چکیده:

شناخت چهره های فرهنگی و ارج نهادن به آنها، ارج نهادن به فرهنگ و دانش است. یکی از دانشی مردان گمنام تاریخ ایران ملا میرقاری گیلانی است. وی در دوره صفوی می زیست و ظاهرا در روزگار خود نیز «قدر ندید و بر صدر ننشست». با جست وجو در آثار پیشینیان، با چهره ای دوگانه از ملا میرقاری گیلانی مواجه می شویم. برخی او را از خاندان بلیانی می دانند و عده ای نیز قایل به چنین انتسابی نیستند. بعضی معتقدند که او پدر زن تقی الدین محمد اوحدی بلیانی (973 -1042ق)، صاحب عرفات العاشقین است. وی صاحب چهل و دو اثر در موضوعات مختلف مانند قرایت قرآن، ترسل و نامه نگاری، لغت، نجوم و... است. برخی آثار وی به صورت نسخه خطی در کتابخانه ها نگه داری می گردد. در این مقاله تلاش می کنیم نخست اشتباه های برخی پژوهندگان در باره تاریخ ولادت و وفات ملا میرقاری گیلانی، درهم آمیختگی دو چهره همنام، تاریخ تالیف آثار وی و... را برطرف سازیم و سپس بر پایه آثار وی - که جملگی نسخه های خطی هستند، جز انیس العاقلین- به نگارش زندگی نامه دیگری برای وی دست یازیم.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
165 -197
لینک کوتاه:
magiran.com/p2172814 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.