به کار گیری الگوی مراقبتی روی در مراقبین خانگی بیماران روانی

پیام:
چکیده:
مقدمه

ابتلای یکی از اعضای خانواده به بیماری روانی، فشار و نگرانی قابل ملاحظه ای را به دیگر اعضای خانواده اعمال می کند. بار روانی تحمیل شده ناشی از مراقبت یک بیمار روانی می تواند سطح سلامت جسمانی و روانی مراقبت کنندگان را به عنوان یک بیماری پنهان کاهش دهد و در مجموع باعث کاهش کیفیت زندگی فرد مراقب شود. لذا این مطالعه با هدف بررسی مطالعات مرتبط با بررسی تاثیر به کارگیری الگوی مراقبتی روی بر مراقبین خانگی از بیماران روانی انجام شد.

مواد وروش ها:

مطالعه حاضر یک مقاله مروری است که با استفاده از منابع اینترنتی از جمله (Pub Med, Google Scholar Science Direct, SID)، منابع کتابخانه ای پایان نامه ها با کلید واژه های الگوی مراقبتی روی، کیفیت زندگی، مراقبین بیماران روانی بین سالهای 2006 تا 2018 تدوین شده است.

یافته ها:

مراقبین خانگی متناسب با تنوع نقش های مراقبتی، احساساتی همچون غم واندوه، فقدان، داغ دیدگی، خشم و عصبانیت، یاس و نا امیدی و احساس گناه و شرمساری را ابراز می کنند. علاوه بر موارد گفته شده خانواده ها فشار ارتباطی زیاد، مشکلات مالی، اقتصادی و اجتماعی را نیز متحمل می شوند. جهت بهبود کیفیت زندگی مراقبین موثر بودن آموزش روان شناختی به تایید رسیده است.

بحث و نتیجه گیری:

با توجه به اینکه فشار مراقبتی می تواند بر کیفیت زندگی مراقبین اثر گذار باشد، می بایست در جهت کاهش فشار مراقبتی در مراقبین خانگی بیماران روانی آموزش های لازم را ارایه داد و در راستای کاهش آن برنامه ریزی نمود.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
60
لینک کوتاه:
magiran.com/p2174804 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.