تحلیل گونه شناسی و ساختار معماری قلعه کوهران (کهرو) اندیمشک

پیام:
چکیده:

در گوشه و کناره های سرزمین پهناور ایران مناطقی است که به جهت دورافتاده بودن و شرایط سخت جغرافیایی، کمتر مورد توجه محققان و باستان شناسان قرار گرفته اند. با پژوهش در این مناطق میتوان شواهدی را به دست آورد تا از طریق آنها به بازسازی فرهنگی گذشته این سرزمین دست یافت. بخش الوارگرمسیری در شمال شهرستان اندیمشک و استان خوزستان، حدومرز دو استان خوزستان و لرستان قرار گرفته است. در این بخش آثار قلعه های باستانی دیده میشود که نشانگر اهمیت این منطقه در 4 از جمله قلعه های این هرو طول دوره های تار یخی گذشته بوده است، قلعه کوهران ک بخش است که در شمال شرق این شهرستان و در دامنه سلسله جبال زا گرس مرکزی واقع شده است. شواهد باستانشناختی بدست آمده از این قلعه شامل آثار و بقایای معماری سنگی میباشد که این معماری شامل دیوارهای سنگچین با ماط گچ و آهک است. مطالعه باستان شناختی این قلعه بر اساس انجام بررسی باستان شناسی و مقایسه سبک شناسی معماری صورت گرفته تا قدمت تقریبی بنا بدست آید. با توجه به سبک معماری بنا، طاقها و طاق نماهایی تزیینی که در این قلعه بکار رفته است، قلعه همزمان با دیگر قلعه های باستانی منطقه، مثل قلعه رزه و حسینی یعنی در زمان صفویان ساخته شده و کاربرد داشته است

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1 -12
لینک کوتاه:
magiran.com/p2174918 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.