طراحی مدل پویایی سیستم برای بررسی رفتار شاخص بهره وری کل عوامل در ایران

پیام:
چکیده:

افزایش یا کاهش بهره‌وری یک کشور یکی از عوامل مهم و موثر در تغییر اوضاع اقتصادی است. بنابراین، اندازه‌گیری بهره‌وری می‌تواند برای رصد کردن تغییرات در استانداردهای زندگی، در اثربخشی، یا در رقابت‌پذیری اقتصاد استفاده شود. بهترین شاخص نشان‌دهنده‌ی بهره‌وری جامع، بهره‌وری کل عوامل است. به همین دلیل در این پژوهش یک مدل پویایی سیستمی به شکلی طراحی شده است که شاخص‌های اثرگذار بر بهره‌وری کل عوامل بر اساس روش استفاده شده توسط فرناندز (2014) تعیین شود و بتوان با توجه به مدل، نتایج اقدامات و سیاست‌های اعمال شده بر بهره‌وری کل عوامل را با دقت تقریبی93٫2 درصد برای ایران پیش‌بینی کرد. متغیرهای مستقل تاثیرگذار عبارت‌اند از: 1 نرخ خالص رشد جمعیت 2 شاخص سرمایه‌ی نیروی انسانی و 3 حجم سرمایه‌های فیزیکی کشور که دیگر پارامترها را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
87 -96
لینک کوتاه:
magiran.com/p2179399 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.