بازطراحی شبکه زنجیره تامین ترکیبی تاب آور تحت ریسک‏های عملیاتی و اختلال: مطالعه موردی

پیام:
چکیده:

امروزه زنجیره های تامین در معرض ریسک های مختلفی قرار دارند. بی توجهی به این ریسک ها می تواند خسارات جبران ناپذیری را برای آن ها به وجود آورد. از سوی دیگر، موضوع بازطراحی در مواقعی که زنجیره تامین با توجه به تغییر شرایط بهینگی خود را از دست می دهد یا نیاز به تغییر دارد دارای اهمیت است. در این مقاله بر خلاف غالب پژوهش های ادبیات موضوع، مساله بازطراحی شبکه زنجیره تامین تاب آور تحت ریسک های عملیاتی و اختلال مورد بررسی قرار می گیرد. ساختار شبکه مورد بررسی در این پژوهش، ترکیبی حلقه باز و بسته می باشد که در ادبیات موضوع به ندرت مورد توجه قرار گرفته است. برای مدیریت عدم قطعیت مساله یک مدل جدید بهینه سازی استوار تصادفی ارایه شده است. مساله به صورت یک مدل برنامه ریزی عدد صحیح مختلط خطی فرمول بندی شده که تابع هدف آن بیشینه سازی سود می باشد. به علت پیچیدگی بالای مدل و وجود چالش برای حل آن در ابعاد بزرگ، یک الگوریتم آزادسازی لاگرانژ ارایه شده و عملکرد خوب آن توسط محاسبات مربوطه نشان داده شده است. به منظور سنجش کارایی و اعتبار مدل یک مطالعه موردی در صنعت تایر خودرو ارایه شده است. نتایج نشان می دهد که استفاده از استراتژی های تاب آوری برای ارتقای سودآوری زنجیره تامین و جلوگیری از ضرر اختلالات بسیار موثر می باشند. همچنین استفاده از شبکه زنجیره تامین ترکیبی نسبت به شبکه زنجیره تامین رو به جلو باعث افزایش سود کل زنجیره تامین می شود.

نوع مقاله:
مطالعه موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
113 -135
لینک کوتاه:
magiran.com/p2184239 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.