سامانه پارکینگ‏ یاب شهروندمحور مبتنی بر تحلیل تصمیم‏ گیری چندمعیاره مکان ‏آگاه

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:

مشکل پارکینگ یکی از موضوعات مهم در زندگی شهری است؛ زیرا بسیاری از شهروندان مقدار زیادی از انرژی و زمان خود را برای یافتن پارکینگ مناسب از دست می‏دهند. علاوه بر این، افزایش مصرف سوخت، حجم ترافیک، و رانندگی‏های غیرضروری مشکلات اجتماعی، اقتصادی، و زیست‏محیطی فراوانی برای شهروندان به‏وجود می‏آورد. در همین راستا، در این مقاله یک سامانه شهروندمحور مبتنی بر تحلیل تصمیم‏گیری چندمعیاره مکان‏آگاه و GISبرای جست‏وجو و مسیریابی پارکینگ‏ها ارایه شده است. این برنامه کاربردی از سه بخش اصلی تشکیل شده که شامل دو بخش مدیریت پارکینگ محلی و مدیریت جامع پارکینگ‏ها در بستر وب و یک بخش پارکینگ‏یاب مبتنی بر تلفن همراه است. بخش‏های کاربردی‏ مدیریت پارکینگ محلی و مدیریت جامع پارکینگ‏ها اطلاعات مربوط به هر پارکینگ را جمع‏آوریو به بخش کاربردی پارکینگ‏یاب منتقل می‏کنند. شهروندان می‏توانند با تعیین اولویت معیارهای موجود در بخش پارکینگ‏یاب مناسب‏ترین پارکینگ و مسیر دست‏یابی به آن را دریافت کنند. از این برنامه به‏منظور بهبود مسیریابی جای پارکدر شهر یزد استفاده شد. در ادامه، به‏منظور ارزیابی برنامه، از 55 نفر از شهروندانی که از آن استفاده کرده‏اند نظرسنجی شد. نتایج نشان می‏دهد 4/36 درصد از افراد شرکت‏کننده بیشتر از 10 بار در ماه و بیشتر در ساعات بعد از ظهر (6/63 درصد) و روزهای تعطیل (20 درصد) از این برنامه استفاده کرده‏اند. همچنین، این برنامه سبب کاهش زمان جست‏وجو (5/54 درصد به میزان کمتر از 10 دقیقه و 4/16 درصد بیش از 15 دقیقه) و افزایش کارایی استفاده از سیستم‏های پارکینگ شده است.

زبان:
فارسی
صفحات:
1493 -1509
لینک کوتاه:
magiran.com/p2212638 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 700,000ريال می‌توانید 100 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.