استفاده از روش Real-Time PCR به منظور شناسایی بیماری های ویروسی اخطار کردنی (IPN، VHS و IHN) در مولدین قزل آلای رنگین کمان نسل پایه ماهیان عاری از عوامل بیماری زای خاص (SPF)

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:

هدف از اجرای این پژوهش، شناسایی عوامل مختلف بیماری‏زا ویروسی ماهی قزل‏آلای رنگین کمان با استفاده از روش Real-Time PCR به منظور تشخیص سریع و دقیق بیماری‏های ویروسی شایع شامل بیماری نکروز عفونی بافت خونساز (IHN)، بیماری سپتی‏سمی هموراژیک ویروسی (VHS) و بیماری نکروز عفونی پانکراتیک (IPN) در جمعیت مولدین نسل پایه نگهداری شده در طرح کلان ملی تولید ماهیان عاری از بیماری‏های خاص (SPF) بوده است. بدین منظور از مولدین مزارع منتخب مورد تایید سازمان دامپزشکی کشور در استان های مازندران، کهگیلویه و بویراحمد و آذربایجان غربی نمونه برداری شد. نمونه برداری از ماهیان در رده های سنی متفاوت و از اندام های مختلف صورت پذیرفت و نمونه ها بلافاصله در ازت مایع منجمد شدند. استخراج RNA و آزمایشات Real-Time PCR با استفاده از پرایمرهای مربوط به ویروس های مورد نظر انجام شد. نتایج حاصل از آزمایش ماهیان سالم و مشکوک به بیماری‏های ویروسی به روش Real-Time PCR، وجود ویروس‏های بیماری‏زای VHS و IHN را در تعدادی از مزارع منتخب نشان داد در حالیکه ویروس بیماری‏زای IPN در نمونه ها شناسایی نشد. بر اساس نتایج حاصل از این بررسی بنظر می رسد که روش Real-Time PCR می تواند به عنوان روش تشخیصی سریع در آزمایش‏های غربال‏گری بیماری‏های ویروسی قزل‏آلای رنگین کمان و نیز روش مکمل تشخیص ویروس‏های بیماری‏زا در ادامه آزمایش‏های متداول کشت بافت مورد استفاده قرار گیرد.

زبان:
فارسی
صفحات:
47 تا 59
لینک کوتاه:
magiran.com/p2213659 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
دسترسی سراسری کاربران دانشگاه پیام نور!
اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه پیام نور در سراسر کشور، در صورت ثبت نام با ایمیل دانشگاهی، تا پایان فروردین ماه 1403 به مقالات سایت دسترسی خواهند داشت!
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!