کودکان داعش و امنیت بین الملل

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:

تکامل تروریسم در طول قرن بیست و یکم منجر به افزایش درگیری کودکان در تروریسم شده است. به طور سنتی کودکان در گروه های تروریستی به عنوان موارد مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند و معمولا در عملیات انتحاری شرکت می کنند. اما گروه تروریستی داعش ضمن تقویت این روند، ماهیت مشارکت کودکان در تروریسم را تغییر داده است. داعش از کودکان به طور منظم و سازمان یافته استفاده می کند و با توجه به نحوه جذب و استفاده داعش از کودکان، این گروه تروریستی در این زمینه کاملا بی همتاست. بنابراین یک تحلیل عمیق از تاکتیک های پیچیده داعش در جذب و استفاده از کودکان و نقش های چندگانه ای که کودکان در این ماموریت بازی می کنند به منظور ارزیابی تهدیدات سربازان کودک داعش برای امنیت نظام بین الملل در آینده و ارایه راهکارهایی در این زمینه ضرورت دارد. از این رو در این پژوهش تلاش گردیده، با بهره گیری از روش توصیفی- تحلیلی و با استفاده از منابع کتابخانه ای و پویش های اینترنتی به این پرسش پاسخ داده شود که « کودکان چگونه و با چه هدفی در داعش جذب می شوند و سربازان کودک داعش چه تهدیدی برای آینده امنیت بین الملل خواهند داشت؟ درپاسخ به سوال پژوهش این فرضیه مطرح است که داعش با هدف بقاء و تداوم اهداف خود در آینده اقدام به جذب داوطلبانه و اجباری کودکان به عنوان حافظان ایدیولوژی خود نموده که این امر می تواند آینده امنیت بین الملل را با تهدید جدی مواجه سازد.

زبان:
فارسی
صفحات:
431 -466
لینک کوتاه:
magiran.com/p2284199 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 700,000ريال می‌توانید 100 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.