مشروعیت یا تمرینیت عبادت کودکان از منظر فقهای شیعه و سنی

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:

این نوشتار بحث مشروعیت یا تمرینیت عبادت کودکان را که یکی از موضوعات مهم در مباحث فقهی بوده مورد بررسی قرار داده است. بررسی تطبیقی موضوع و مقارنه آن در بین فقهای شیعه و سنی و اینکه کودکان نسبت به انجام عبادت چه وضعیتی دارند؟ آیا عبادت آنان مشروع است یا جنبه تمرینی دارد؟ آثار این عبادت کدام است و نیز ثمره اقوال چیست؟ طبق تتبع صورت گرفته، نماز که از جمله و بلکه عمده عبادات کودک است، از دیدگاه تمامی مذاهب اسلام، مشروع و صحیح میباشد و کودک به خاطر انجام عباداتی مثل نماز، روزه و حج مستحق اجر و ثواب می شود. امر کودکان به عبادت و نماز، تشویق و تاکید بر آن، به خاطر وجوب این عبادات نیست، زیرا شرط وجوب، بلوغ است و نیز برای مجبور ساختن وی به عبادت هم نیست، بلکه صرفا شیوه و روشی تربیتی است که بر اساس آن، کودک به خواندن نماز تمرین داده شود تا به انجام این عبادت، عادت نماید. لذا فقهاء عظام در مورد آن تعبیر به "تمرینیه عبادات الصبی" نموده اند. اساس تحقیق، به تبیین ادله قول به مشروعیت عبادات کودکان و پاسخ از ادله قول به تمرینیت پرداخته و اقوال موجود در مساله را بررسی نموده است.

زبان:
فارسی
صفحات:
220 -245
لینک کوتاه:
magiran.com/p2417606 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 700,000ريال می‌توانید 100 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.